biuro@baterieups.pl 58 348 92 67

Pomiary i diagnostyka, czyli jak ocenić stan techniczny akumulatorów

Niezależnie od tego czy posiadamy nowy akumulator VRLA czy też z kilkuletnią historią, pamiętajmy o przeprowadzaniu odpowiednich testów diagnostycznych. Regularna diagnostyka umożliwi wykrycie ewentualnych usterek i potwierdzi bezpieczeństwo i funkcjonalność użytkowania tego rodzaju urządzeń. Testy akumulatorów bezobsługowych wykonać można za pomocą specjalistycznych urządzeń (woltomierzy, urządzenia oporowe) testerów elektronicznych jak i bez przyrządów.

Sprawdzenie użyteczności i funkcjonalności akumulatora bezobsługowego powinniśmy rozpocząć od oceny jego stanu zewnętrznego. Idealny bądź poprawny wygląd obudowy to podstawa. Następnie możemy przejść do określonych pomiarów.

Akumulatory VRLA są hermetycznie zamknięte, dlatego też wykonanie pomiaru gęstości i poziomu elektrolitu jest niemożliwe. Istnieją jednak inne pomiary, które pozwolą nam szybko ocenić stan techniczny akumulatora i ewentualnie wprowadzić pewne udoskonalenia. Do najbardziej znanych i popularnych pomiarów należą: pomiary napięcia (konserwującego, rozładowania, tętniącego) pomiary temperatury ogniwa i jednostki, oraz pomiary wartości oporności baterii.

Jeżeli dane pomiary są zgodne z opisem producenta to oznacza, że akumulator jest dobry i bezpieczny w użytkowania. Pamiętajmy, że akumulatory niezdatne już do użycia należy składować w miejscach do tego specjalnie przystosowanych i przeznaczonych.

Dla każdego użytkownika urządzeń elektrycznych, czy choćby samochodów niezwykle ważne jest korzystanie z akumulatorów, które stanowią niezwykle ważny element związany z układem zasilania. W przypadku samochodów jest to jeden z elementów podstawowego wyposażenia. Dlatego niezwykle ważne jest utrzymywanie akumulatora w dobrym stanie i sprawdzanie pomiaru poziomu jego naładowania.

Niestety częstym błędem w przypadku, gdy korzystamy z akumulatorów AGM jest przyjmowanie danych dotyczących napięcia tradycyjnych kwasowych akumulatorów. Tymczasem wersje AGM mają nieco wyższe napięcie i niższa rezystancję wewnętrzną.

Jeśli chcesz w najbardziej precyzyjny sposób dokonywać pomiaru i testowania akumulatora VRLA, to koniecznie powinieneś zainwestować w nowoczesne testery akumulatorów. Te elektroniczne urządzenia są proste w obsłudze i pozwalają na szybki oraz dokładny pomiar każdej baterii.